tel. 606 668 970
Możliwość wizyty domowej!

Najczęstszym powodem wizyty u fizjoterapeuty jest ból, lub dysfunkcja ruchowa. W pewnym momencie te czynniki stają się zbyt dokuczliwe, a pacjent nie może sam sobie z nimi poradzić. Zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i ograniczają codzienną aktywność na polu prywatnym i zawodowym.

Celem spotkania jest rozpoznanie problemu z którym Pacjent zgłasza się do terapeuty. Po przez szczegółowy wywiad oraz badanie manualne, fizjoterapeuta odnajduje przyczynę problemu i opracowuje strategię terapii.

Wskazówki przed pierwszą wizytą

  • Do badania i terapi zalecam wygodny strój (spodenki i koszulka) najlepiej niekrępującą bieliznę.
  • Bezpośrednio przed wizytą proszę unikać spożywania obfitych posiłków.
  • Jeśli jesteś po operacji, urazie, chorobie lub jesteś po przeprowadzeniu badań obrazowych ( RTG,USG, RM,itp.) przygotuj całą dokumentację medyczną która jest w Twoim posiadaniu.
  • Nie wymagam skierowania od lekarza.
  • Poświęć chwilę na przypomnienie sobie historii Twoich dolegliwości; od kiedy boli, jaki był czynnik sprawczy, czy i jak ból zmieniał się w trakcie jego trwania, czy wcześniej miałeś inne lub podobne dolegliwości, które ruchy i czynności nasilają Twój problem, a które go zmniejszają. Może przed kilkoma tygodniami/miesiącami były bóle w innych miejscach niż dzisiejszy? Odpowiedzi na takie pytania będą bardzo istotne w trakcie wywiadu na pierwszej wizycie.
  • Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie możesz odbyć wizyty, zadzwoń w celu odwołania spotkania i umówienia się na inny termin.
  • Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości skontaktuj się ze mną telefonicznie, lub przez e-maila.  

Pierwsza wizyta składa się z czterech etapów:

 

Wywiad
Przeprowadzam z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny o aktualnych dolegliwościach bólowych. Pytam od kiedy pojawił się problem bólowy, ile trwa, czy była jakaś  jego bezpośrednia  przyczyna. Co nasila, a co łagodzi objawy. Wywiad zawiera również informacje o wcześniejszej historii medycznej pacjenta. Bardzo ważne są informacje czy pacjent odbył w przeszłości jakieś  urazy, operacje, choroby. Istotny jest charakter pracy wykonywanej przez pacjenta, który może mieć wpływ na jego dolegliwości  bólowe. Dzięki takim informacjom mogę określić rzeczywisty obraz stanu zdrowia Pacjenta.

 

Badanie fizjoterapeutyczne
Po zebraniu wywiadu przeprowadzam badanie ogólnej postawy ciała Pacjenta. Zaczynam od oceny wizualnej pacjenta. Podczas obserwacji jako pierwszy oceniany jest układ ciała w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Następnie oceniam punkty kostne, których wzajemne relacje mówią o liniach naprężeń mięśniowo-powięziowych, przebiegających w ciele pacjenta. Dzięki temu wiem, które mięśnie dominują wzmożonym napięciem powodując asymetryczne ustawienie poszczególnych rejonów ciała, co prowadzi do przeciążeń i bólu w układzie mięśniowo-szkieletowym. Celem tej analizy jest ocena dysbalansu miesniowo-powięziowego i odnalezienie pierwotnego zaburzenia oraz opracowanie strategii

CZYTAJ DALEJ

leczenia. Następnie przeprowadzam szereg testów w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej, które pozwalają ocenić napięcie układu mięśniowo-więzadłowego, oraz zakres ruchów kręgosłupa i stawów obwodowych. Następnie, przy pomocy badania palpacyjnego (specjalistyczne badanie manualne), sprawdzane są: temperatura tkanek,  sztywność, elastyczność, napięcie mięśni, ruchomość powięzi i jej restrykcje. Na koniec badania wykonywane są szczegółowe testy ortopedyczne i neurologiczne.  Po zakończeniu Pacjent może być poproszony o wykonanie badań dodatkowych (np. RTG, RM, USG).

ZWIŃ
 

Diagnoza
Po zebraniu pełnego wywiadu oraz przeanalizowaniu wyników testów ruchowych i palpacji stawiana jest diagnoza. Informuję Pacjenta skąd pojawiła się jego dolegliwość bólowa oraz co jest jej przyczyną. Po ustaleniu diagnozy przechodzimy do ostatniego etapu, którym jest terapia. Jeśli ustalenie diagnozy jest niemożliwe lub wykracza ona ponad moją wiedzę i kompetencje, odsyłam Pacjenta do lekarza specjalisty w celu dalszej diagnostyki (RTG, USG, RM, badania krwi itp.) i umawiamy dalsze kroki w zależności od indywidualnych potrzeb.

 

Terapia
W moim działaniu staram się kierować koncepcją holistyczną, gdzie jedyną i skuteczną metodą rozwiązywania problemów zdrowotnych jest globalne spojrzenie na organizm i leczenie kompleksowe. Prowadzi to nie tylko do zniwelowania objawów bólowych, ale do trwałej eliminacji przyczyn dolegliwości lub schorzenia, która daje gwarancje trwałego pozbycia się problemu. Podczas terapii ważne jest całe ciało, równowaga pomiędzy miednicą, tułowiem, głową, kończynami, które poddawane są usprawnianiu. W związku z czym terapia prowadzona jest nie tylko w miejscu, w którym występują dolegliwości. Powodem dolegliwości mogą być napięcia oraz dysfunkcje innych części ciała, często zlokalizowane z dala od źródła bólu.

CZYTAJ DALEJ

Staram się ustalić ich wzajemne powiązania. Przykładowo bóle odcinka lędźwiowego mogą być spowodowane usztywnieniem w obrębie stawu skokowego, wynikającym z wcześniejszego urazu. W terapii pracuję metodami łagodnymi, sprawdzonymi i przede wszystkim skutecznymi. Stosuję różnego rodzaju zabiegi manualne, takie jak: (mobilizacje, techniki energizacji mięśniowej, aktywnego i pozycyjnego rozluźniania, techniki mięśniowo-powięziowe, techniki na punkty spustowe, masaż tkanek głębokich itp.). Nie wykonuję technik, które mogą stanowić ryzyko dla osoby poddawanej terapii. Zawsze dostosowuje metody i program pracy indywidualnie do pacjenta. W moim działaniu każdy krok jest przemyślany, a jego efekty dokładnie przewidziane, co daje dużą skuteczność w terapii.

ZWIŃ

UWAGA!

Po każdej wizycie Pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń związanych z określoną dolegliwością do samodzielnej pracy w domu w formie autoterapii.

Ilość wizyt uzależniona jest od stanu i rodzaju dolegliwości z jakimi zgłasza się Pacjent.

Czas wizyty do 1h (60 minut).

Rehabilitacja dzieci i jej zakres >>

Robert Pakosz - Fizjoterapia Płock

 

Adres gabinetu

Prywatny Gabinet Fizjoterapeutyczny
Robert Pakosz
ul. Kościuszki 1 lok. 200
09-400 Płock

telefon:   606 668 970
e-mail:    biuro@robertpakosz.pl

 

MOŻLIWOŚĆ WIZYTY DOMOWEJ!

 

Adres do korespondencji

Prywatny Gabinet Fizjoterapeutyczny
Robert Pakosz
ul. Kościelna 32
09-472 Słupno

telefon:   606 668 970
e-mail:    biuro@robertpakosz.pl